Klinický obraz artrózy?

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Subjektivní obtíže

shutterstock_116393458V postiženém kloubu pociťuje pacient bolest, která se však nejprve váže pouze na prvé pohyby a po rozhýbání zmizí. Jedná se o tzv. startovací bolest, která není vázána na denní dobu. Artrotická bolest se zvyšuje k večeru, což obvykle souvisí s celodenní námahou. Bolest není nesnesitelná, ale obtěžuje svou vytrvalostí. Při změnách počasí, zejména před jeho zhoršením, bývá zpravidla větší. Zvýšeně citlivé jsou krajní pohyby, zatímco střední pohybový rozsah může být zcela nebolestivý. Bolest má zpravidla své maximum přímo v kloubu, ale často se šíří i do okolí. Je-li bolest trvalá, spontánní, v klidu i při pohybu, také v noci, je to obvykle známkou, že došlo k druhotnému postižení měkkých tkání.

Objektivní změny

Na počátku nemoci není kloub tvarově změněn a je volně pohyblivý. Citlivým pohybem však lze při pohybu zachytit tzv. drásoty, které se s postupující nemocí stávají hrubšími. Kloub se postupně deformuje, tvar se stává nepravidelný a kloub se zvětšuje. Mohou být také patrné změny kloubní osy. Postupuje i pohybové omezení, ale prakticky nikdy nedochází k úplné ztuhlosti s výjimkou kyčelního kloubu u něhož může artróza způsobit úplnou nehybnost. Kdykoli se mohou připojit příznaky zánětlivé. Kloub se stane teplejší než okolí a může dojít ke zmnožení synoviální tekutiny. Nejčastěji je artrózou postižen kyčelní a kolenní kloub.

Klinický obraz artrózy kyčelních kloubů (coxartrosa)

kycleBolest se promítá do třísel a na vnitřní stranu stehen, šíří se až ke kolenům, zatímco bolest v krajině hýžďové mívá skoro vždy původ v páteři. Dochází k omezení pohybu kyčelního kloubu a v důsledku degenerace chrupavky a kostní přestavby může dojít k relativnímu zkrácení končetiny, což se projeví při chůzi kulháním. Tyto změny se také přenášejí na bederní páteř, která je značně namáhána. Při dekompensaci kyčelního kloubu dochází ke kontrakturám svalů, spojeným s bolestí. Postupně může dojít až k úplné ztrátě hybnosti kyčelního kloubu.

Klinický obraz artrózy kolenních kloubů (gonartrosa)

koleno 3Je častá u osob s nadváhou. Projevuje se obtížnou chůzí ze schodů, horší než do schodů. Často vznikají druhotné zánětlivé změny a dochází ke zmnožení kloubní tekutiny.

Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde