Artrózu lze v současnosti řadit mezi civilizační choroby a úzce souvisí s životním stylem.
Hlavním rizikovým faktorem pro její vznik je nadváha a obezita, která vede k nadměrnému zatěžování některých kloubů, především kolenních. Vliv mají genetické dispozice a také nadměrné přetěžování kloubů např. při sportu nebo jednostranném pracovním zatížení. Individuální rizikové faktory artrózy dělíme na dvě skupiny: všeobecné (dědičnost, obezita, nadměrná zátěž, diabetes, aj.) a lokální (trauma, sport, jednostranná profesní zátěž, aj.).
Uvedené vlivy se mohou různě kombinovat. Předpokládáme individuální dispozici, kdy onemocní především kloub traumatizovaný, chronicky přetížený. Obecný celkový faktor se předpokládá hlavně v odchylkách metabolických.
Přesná příčina artrózy není zatím zcela známá a neexistuje kauzální léčba. Pro terapii artrózy byly v posledních letech publikovány návody Americké koleje revmatologů (ACR) i Evropské ligy proti revmatismu (EULAR). Přes jisté rozdíly lze určit základní principy. Všechny zdůrazňují nutnost komplexní léčby s individuálním přístupem ke každému pacientovi.
Počet lidí nad 50 let se v následujících 30 letech zdvojnásobí a stejně vzroste i počet pacientů, kteří budou mít artrózu, budou špatně chodit a budou vyžadovat operační zákrok.
V této souvislosti se hovoří o onemocnění pohybového aparátu jako o epidemii 21. století.