Jaké jsou příčiny artrózy?

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Artrózu lze v současnosti řadit mezi civilizační choroby a úzce souvisí s životním stylem.

Knee-paiHlavním rizikovým faktorem pro její vznik je nadváha a obezita, která vede k nadměrnému zatěžování některých kloubů, především kolenních. Vliv mají genetické dispozice a také nadměrné přetěžování kloubů např. při sportu nebo jednostranném pracovním zatížení. Individuální rizikové faktory artrózy dělíme na dvě skupiny: všeobecné (dědičnost, obezita, nadměrná zátěž, diabetes, aj.) a lokální (trauma, sport, jednostranná profesní zátěž, aj.).

Uvedené vlivy se mohou různě kombinovat. Předpokládáme individuální dispozici, kdy onemocní především kloub traumatizovaný, chronicky přetížený. Obecný celkový faktor se předpokládá hlavně v odchylkách metabolických.

Přesná příčina artrózy není zatím zcela známá a neexistuje kauzální léčba. Pro terapii artrózy byly v posledních letech publikovány návody Americké koleje revmatologů (ACR) i Evropské ligy proti revmatismu (EULAR). Přes jisté rozdíly lze určit základní principy. Všechny zdůrazňují nutnost komplexní léčby s individuálním přístupem ke každému pacientovi.

Počet lidí nad 50 let se v následujících 30 letech zdvojnásobí a stejně vzroste i počet pacientů, kteří budou mít artrózu, budou špatně chodit a budou vyžadovat operační zákrok.

V této souvislosti se hovoří o onemocnění pohybového aparátu jako o epidemii 21. století.

Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde