Slovníček pojmů

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Ankylóza kloubu označuje stav, kdy kloub zaniká a dochází ke srůstu kostí do jednoho celku. S touto změnou souvisí citelná ztuhlost a ztráta pohyblivosti kloubu.

Artróza označuje nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubu vedoucí k omezení pohybu kloubu a jeho poškození.

Deformita kloubu je chorobná změna tvaru a uspořádání kloubu s odchylným vzájemným postavením kostí, např. vybočení kolen, zatáčení prstů ruky apod.

Degenerativní onemocnění se projevuje rostoucí destrukcí určitých skupin nebo systémů buněk v organismu.

Déza (artrodéza), neboli ztužení kloubu, je chirurgické znehybnění kloubu. Odstraněním kloubních chrupavek dojde ke srůstu kostí. Provádí se u některých těžce poškozených kloubů a při silných bolestech.

Endoprotéza se nazývá protéza, kterou je při chirurgickém zákroku nahrazen kloub nebo jeho část. Příkladem je např. totální endoprotéza kyčle (TEP), kdy dochází k úplnému nahrazení kyčelního kloubu, tj. hlavice i jamky.

Nesteroidní antirevmatika (NSA) jsou léky proti revmatickým chorobám, které se používají u většiny kloubních onemocnění, a které mají i protibolestivý (analgetický) účinek.

Osteofyt je kostní výrůstek, který vzniká kolem kloubů postižených artrózou, včetně kloubů páteře. Jedná se o obranný mechanismus těla. Kloub se snaží zvětšit svůj povrch a rozložit tak tlak, který je na něj vytvářen nejen při pohybu.

Subchondrální cysty jsou dutinky v kosti, které vznikají odumřením kosti či průnikem kloubní tekutiny přes poškozený povrch kloubu do kosti.

Subchondrální skleróza označuje proces poškození chrupavky v kloubech charakterizovaný zahuštěním architektury kosti pod chrupavkou a snížením kloubní štěrbiny.

Zdroj:
Jednotlivá stádia artrózy a jejich léčba, Hebelka, 2016
Velký lékařský slovník, 10. vyd.,Vokurka, Hugo a kol., 2015

Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde