Nadváha neboli každý kilogram navíc, který s sebou neseme, je pro pohybový aparát velkou zátěží. Kolenní a kyčelní klouby postižené artrózou a zatížené nadměrnou hmotností bývají velmi náchylné k poškození a často bolí. Naslouchejte vašemu tělu a začněte se více věnovat svému zdraví. Na nic nečekejte a odlehčete svým kloubům.
Zátěž kolenních kloubů při chůzi se rovná při došlápnutí 3 – 6 násobku celkové tělesné hmotnosti. Proto např. nadváha 10 kg vede ke zvýšené zátěži na chrupavku kolenního kloubu o 30 – 60 kg při každém došlápnutí (1).
Čím vylepšit jídelníček a jakým pohybovým aktivitám se věnovat najdete v následujících doporučeních. Nebojte se poradit se o správném stravování při nadváze či obtížích pohybového aparátu s nutriční terapeutkou.
Výživa a doplňky stravy
Pravidelně zařazujte do jídelníčku nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6. Konzumujte mořské ryby (losos, tuňák, makrela), řasy, ořechy a zdravé oleje (olivový, konopný, slunečnicový, lněný). Dbejte o dostatečný příjem vitaminu C, který je nezbytný pro obranyschopnost organismu a tvorbu kolagenu pro správnou funkci chrupavek, kloubů, vazů a šlach. Jezte pravidelně ovoce (pomeranče, grapefruity, černý rybíz, ananas, kiwi) a zeleninu (zelí, brokolici, chřest, papriky, červenou řepu, rajčata) s vyšším obsahem vitaminu C.
Pohybové aktivity a relaxace
Neuspěchejte dobu, kdy chcete začít s pohybovými aktivitami, změny si nastavte pozvolna a udržujte rozsah pohybu několikrát týdně v rozumných mezích. Mezi vhodné sportovní aktivity patří např. přirozená chůze nebo chůze se speciálními holemi (Nordic walking), jízda na kole a rotopedu, plavání, aqua aerobic. Myslete na správné držení těla, teple se oblékejte, zvolte vhodnou a kvalitní obuv. Dopřejte si dostatek relaxace a dle zdravotního stavu několikrát do týdne saunování, koupel ve vířivé vaně, horkou páru nebo odborné masáže.
(1) Felson DT: Weight and osteoarthritis, J. Rheumatol. 1995;w 43:7-9