Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Kolenní kloub patří mezi nosné klouby a poměrně často trpí artrózou. Příčina primární artrózy není známá, může se objevit jako druhotná po úrazech, zlomeninách nebo ztrátě menisků, po prodělaných zánětech, anebo jde o důsledek nemocí – revmatoidní artritida či psoriáza. Výsledek je však podobný. Deformita kloubu, otoky, bolest, výpotky a omezení pohybu.

Léčba obvykle začíná aplikací nesteroidních antirevmatik, rehabilitací a fyzikální terapií a omezením zátěže. Dnes jsou k  dispozici chondroprotektiva, jejich základní složkou je nejčastěji glukosamin nebo chondroitin sulfát. Tyto přípravky dokážou zmírnit bolest a  pozastavit rychlou progresi onemocnění. Z  možností léků aplikovaných do  kloubu je kromě pouze analgeticky působících kortikoidů možné podání viskosuplementů („promazání“), které zlepšují funkci kloubu, a navíc jde o preparáty příbuzné s látkami obsaženými v chrupavce a kloubním mazivu.

Poslední dobou se objevily postupy s  aplikací plazmy obohacené krevními destičkami, která se získá odběrem a  zpracováním krve pacienta. Analgetický a  protizánětlivý efekt je právě v trombocytech. Nyní se provádí i aplikace kmenových buněk získaných z tukové tkáně nebo kostní dřeně. Všem těmto metodám je jedna věc společná: dojde ke zmírnění potíží, ale nikdo neprokázal regeneraci chrupavky tam, kde již zanikla a kde nekryje vlastní kost.

To je možné v případě aplikace náhrady chrupavky buď štěpy, nebo chrupavkou vypěstovanou v tkáňové bance z  buněk pacienta, anebo syntetickou náhradou. Tuto metodu lze použít u ohraničených defektů chrupavky, spíše po  úrazech nebo některých onemocněních chrupavky. Nelze ji aplikovat u  plošného postižení kloubu, jakým artróza kolene je. Pokud je postižena jen jedna polovina kloubu, je možná korekce operací. Změnou osy zátěže (osteotomie s úpravou osy), nebo náhradou poloviny kloubu unikompartmální endoprotézou. Výsledky jsou dobré, ale dočasné. Zatím jedinou metodou trvalé úlevy pro pacienta je náhrada kloubu kompletní (TEP-totální endoprotéza). Tyto operace se provádějí již od 70. let minulého století. Dlouhodobé studie prokazují přežití TEP více než po  20 letech od operace.

Existuje nepřeberné množství náhrad, většinou na základě kovových slitin a titanu, vlastní kluznou složku představuje velmi odolný polyetylén. Pro alergiky na kovy jsou možné keramiky, anebo poslední dobou sloučeniny titanu, které na první pohled vypadají jako zlato (viz obrázek). Náhrady se upevňují cementem. Jsou i verze bez cementu, ale cena je výrazně vyšší, dlouhodobé výsledky však lepší nejsou.

Po operaci je pacient schopen plné zátěže ve většině případů za 6 týdnů a náhrada umožní i rozumný rekreační sport. Zatím jde o jedinou spolehlivou jistotu pro pacienty s pokročilou artrózou, ať u primárního onemocnění, nebo po úrazech, a také u revmatiků. V případě selhání náhrady jsou možnosti reoperací sice se složitější technikou, ale v podstatě s velmi dobrým funkčním výsledkem.


Slovníček pojmů

revmatoidní artritida – zánětlivé, nikoliv vzácné onemocnění kloubů postihující častěji ženy. Výskyt v populaci je cca 1%. Projevuje se bolestmi kloubů a jejich otokem s nebezpečím pozdějšího vzniku deformit a znehybnění.

chondroprotektiva
léky používané v léčbě kloubních nemocí, zejména artrózy. Předpokládá se jejich příznivý účinek na chrupavku (obsahují látky v chrupavkách obsažené).

trombocyt – krevní destička. Drobné tělísko bez jádra (nejde o buňky, ale o „úlomky“ buněk), které je normální součástí krve a je nezbytné pro zástavu krvácení.

psoriáza – lupénka. Chronické kožní onemocnění s poruchou rohovatění povrchových vrstev kůže. Její příčina je neznámá, značný význam má dědičnost a imunitní procesy v kůži. Projevuje se výsevem drobných červených pupínků, které později splývají ve větší ložiska pokrytá stříbrnými šupinami. Tyto projevy mohou mít různou velikost a tvar.

kortikoidy – látky podobné hormonům kůry nadledvin – glukokortikoidům, někdy též tyto hormony. Léčebně se využívá zejm. jejich protizánětlivého, protialergického účinku.

osteotomie – chirurgické protětí kosti.

Velký lékařský slovník, 10. vyd. Vokurka, Hugo a kol., 2015

4/5 - (2 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde