Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Slýcháme často o glukosaminu, kolagenu, omega-3 nenasycených mastných kyselinách. Víme ale přesně, o co se jedná a čím jsou pro naše tělo užitečné?

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát je zdrojem glukosaminu, který se v těle přirozeně vyskytuje v kloubních chrupavkách a dalších pojivových tkáních. Glukosamin je výchozí surovinou při syntéze kyseliny hyaluronové obsažené v kloubním mazu a při syntéze proteoglykanů – základních stavebních kamenů chrupavky. Proteoglykany společně s bílkovinou kolagenem tvoří pevnou a zároveň pružnou hmotu kloubních chrupavek.

Omega-3

Nenasycené omega-3 mastné kyseliny si lidský organismus neumí vyrobit, získává je z potravy nebo z doplňků stravy a jsou pro něj velmi cenné. Klinická studie* prokázala, že současné užívání glukosamin sulfátu s omega-3 mastnými kyselinami má velmi příznivý vliv na klouby a jejich funkci.

Kolagen

Kolagen je bílkovina hojně zastoupená v lidském těle. Tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání, tedy kloubních chrupavek, kostí a vazů. Existuje mnoho typů kolagenu, nejdůležitější jsou kolagen typu I, II, III, IV a V. Nejvíce se v těle vyskytuje kolagen typu I, který je zastoupen ve šlachách, vazech, vazivové chrupavce, meniscích, kostech a kůži. Kolagen typu II se hojně vyskytuje v kloubních chrupavkách.

Přírodní rostlinné extrakty

Rostlinné extrakty jsou látky, které se získávají extrakcí částí rostlin v alkoholu nebo jiném extrakčním činidle. Výsledný extrakt se standardizuje na přesný obsah účinných látek a lze jej užívat např. jako součást přírodních doplňků stravy v tobolkách. V péči o klouby se osvědčil výtažek z indického stromu nazývaného kadidlovník pilovitý, známějšího jako Boswellia serrata. Sušená pryskyřice byla již odedávna sbírána a využívána v tradičním léčitelství. Boswellia serrata podporuje udržení zdravých a pružných kloubů.

Vitaminy

Mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější vitaminy patří vitamin C. Je obsažen nejen v citrusových plodech. Podporuje tvorbu kolagenu pro normální funkci kloubních chrupavek, kostí a kůže a chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá také k energickému metabolismu a správné funkci imunitního systému.

*Zdroj: Gruenwald J. et al., 2009: Effect of glukosamine sulfate with or without omega-3 fatty acids in patients with osteoarthritis. Advances in Therapy 26(9): 858-871.

Slovníček pojmů

syntéza – spojování. Tvorba složitějších látek z látek jednodušších.

oxidační stres – stav a děje vedoucí k vzniku velkého množství kyslíkových radikálů, které mohou způsobovat poškození buněk a tkání. Oxidační stres je považován za patogenický mechanismus při mnohých chorobných stavech (zánětech, ischemii a reperfuzi, chronických komplikacích diabetu, ateroskleróze aj.)

proteoglykany – sloučeniny sestávající z mukopolysacharidů vázaných na proteiny. Mají obrovskou molekulu a jsou obsaženy v základní hmotě pojiva.

pojivo – podpůrná tkáň lidského organismu. Patří k ní vazivo, chrupavka a kost.

Velký lékařský slovník, 10. vyd. Vokurka, Hugo a kol., 2015

5/5 - (1 vote)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde