Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

O tělo je třeba pečovat, aby vydrželo dlouho zdravé a dovolilo nám aktivity, které máme rádi. Své o tom ví i amatérský kajakář a milovník sportu Ing. Vladimír Tichomirov, CSc. Ten i v šestašedesáti letech neohroženě sjíždí divokou řeku a zdravé klouby jsou pro něj nezbytné.

Jak dlouho jezdíte na kajaku a proč jste si vybral zrovna tento sport?
Začínal jsem s tím zhruba v padesáti letech. Vzhledem ke stavu mojí artrózy jsem kromě kola neměl jinou sportovní možnost, u které bych šetřil klouby. A šachy nejsou zrovna moje krevní skupina.

Vyrážíte na divokou vodu s dalšími nadšenci?
Na divokou vodu je smrtelně nebezpečné jít sám, takže je to vždycky věc kamarádské skupinky, která v tomhle sportu výrazně přesahuje národní hranice.

To musí být určitě velké dobrodružství. Na jaký nejadrenalinovější zážitek si vzpomenete?
Určitě to byly řeky na Korsice, ale víc než adrenalin je nádhernou motivací krásná a jinak nedostupná příroda, kam se člověk pěšky nedostane. Potom taky společné večery u ohně. A nádherná jsou i časná rána u vody s východem slunce.

Ing. Tichomirov

Začal jste v padesáti. Teď je vám šestašedesát. Cítíte na svém výkonu postupující léta?
Odpověď je smutně jednoduchá – bohužel ano. Hodně se to mění po šedesátce. A to nejen fyzicky, ale jde i o psychiku. Člověk je opatrnější a z opravdu divoké vody rád přecházím na sjíždění známých a relativně klidnějších řek, jako je například rakouská Salza. Super je taky výkonnostně turistická vodácká soutěž Český pohár vodáků.

O tělo je potřeba i pečovat a dopřávat mu odpočinek. Jak se o něj staráte vy?
Nutnou samozřejmostí je regenerace. Po výkonu si dopřávám automasáž, ať už manuální nebo za pomoci vodní sprchy. Každé ráno dělám třicet minut protahovací cvičení s mírně posilovacími cviky. Můj sportovní ortoped mi také doporučil přípravek ProfiChondro Original® OMEGA. Odpustil si běžné řeči o nutném pohledu do občanky a hledal cesty, jak mě u sportu udržet. Když vše nakombinuju, cítím, že kolena jsou pevnější a méně náchylná k degeneraci.

Pro jakou část těla představuje kajak největší zátěž?
To je nádherná otázka, ale její odpovědi nebude rozumět nikdo, kdo to nezkusil. Kajak je hodně vysoký stupeň gymnastiky. Loď vedete pevnou oporou nohou a pohybem v pánvi, ruce mají na divoké vodě, pokud nemyslíme vrcholové výkony v brankách, významnou, ale ne rozhodující úlohu. Takže je to zátěž hlavně pro stehna, záda a břicho.

Dokážete si představit život bez pohybu?
Jednoho dne to tak může dopadnout, ale budu se snažit, aby se to nestalo. Kdyžtak skončím krátkými procházkami a krátkým svezením na lodi. Ale čím později do tohohle bodu dospěju, tím lépe.

Zveřejněno se souhlasem Žena-In.

Rate this post
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde