Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Jaké problémy s klouby lidé nejčastěji řeší?
Pacienti mladí a mladší řeší nejčastěji obtíže spojené s úrazy. Jedná o vykloubení ramenních kloubů, zlomeniny v oblasti lokte a hlezna, poranění měkkých částí kolene – postranní vazy, přední zkřížený vaz, menisky a poranění vazů hlezna.

Pacienti věku středního a starší pak obtíže etiologie degenerativní, tedy ve smyslu arthrosy. Jedná se zejména o kyčelní a kolenní klouby, méně pak klouby ostatní.

Mají problémy s klouby i mladí lidé? Jaké konkrétně?
Pokud pomineme etiologii vrozených vad, pak jsou to zejména obtíže úrazové, a to zejména hlezenných a kolenních kloubů.

Souvisí problémy s klouby i se životním stylem? Je pro klouby horší, když se lidé nehýbou, nesportují, nebo když je zatěžují sportem, během, byť ne extrémním?
Pohyb jako takový je pro klouby jistě vhodný. Dochází při něm ke zlepšení prokrvení této oblasti a tím lepší výživě a odplavení metabolitů. Nicméně vyloženě nevhodná je nadváha, která jde s pohybem, potažmo sportem ruku v ruce. Tzn. sport udržuje naše tělo v kondici, limituje nadváhu a tím i možnost vzniku či progrese degenerativních změn.  Nelze však opomenout, že sporty např.s nutností prudkých doskoků – nárazů jistě našim kloubům neprospívají.

Lze potíže s klouby ovlivnit výživou?
U mladých lidí minimálně, pokud se jednoduše nepřejídají a tím nepodporují vznik obezity. Látky potřebné pro výživu kloubů by jejich tělo mělo dostat z běžné stravy. S výhodou je jistě dostatek vitamínů a minerálních látek.
U lidí starších, kde metabolismus již není schopen si potřebné látky obstarat z běžné stravy, je vhodné tyto saturovat ve formě doplňků, tvz.chondroprotektiva.


Pomáhá k lepší funkci kloubů třeba takové chrupavky z kuřete nebo želatinové bonbony, jak se vždy tradovalo?
V jistém slova smyslu ano, nicméně potřebné množství v této formě by jistě vedlo k obezitě. Proto tento způsob není běžně ortopedy doporučován.

Jaké látky klouby ke své správné funkci potřebují?
SYSADOA, neboli chondroprotektiva jsou symptomaticky pomalu působící léky při arthrose. Název pochází z angl.Symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis. Jedná se o glukosamin sulfát (a příbuzné sloučeniny), chondroitin sulfát, diacerein, ASU a kyselina hyaluronová – podaná intraartikulárně, tedy přímo do kloubu.

Mohou doplňky stravy určené pro správnou funkci pohybového aparátu fungovat také preventivně?
V případě správného metabolismu jsou zbytečné. Sice nijak neškodí, ale tělo je již těmito látkami saturováno a další již není schopné vstřebat.

Když už se zraníme – lze nějak podpořit hojení, zbavit se zánětu, otoku?
Ideálně je řídit se pokyny ošetřujícího lékaře. V některých situacích je s výhodou použít enzymatické preparáty.

Spousta lidí má potíže s artrózou. Co přesně je špatně s klouby při tomto onemocnění?
Vlivem degenerace dochází k úbytku chrupavčitých buněk.  Chrupavky odumírají a dále se nemnoží/nedělí/, což je fyziologické. Dojde tak k jejich úbytku až ztrátě, kdy v konečné fázi v podstatě dře kost o kost.

Když už artrózou onemocníme, jak s ní co nejúčinněji bojovat ještě nad rámec léčby?
Arthrosou nelze onemocnět. Jedná se o fyziologický úbytek chrupavky, který je ovlivněn více faktory jako váha, pohlaví, genetické predispozice aj. Nad rámec léčby je vhodné udržovat si váhu, dostatek pohybu jako plavání a jízda na kole a ev. užívání doplňků stravy.

Děkujeme MUDr. Michalovi Šléglovi za odpovědi na naše otázky. Zveřejněno se souhlasem Žena-In.

5/5 - (3 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde