Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit


Artróza – pouhé slovo, které však po vyřčení z úst lékaře mnohé vyděsí. Je ovšem otázkou, zda jsou obavy na místě. Co je to artróza? V lékařském výkladovém slovníku se uvádí, že se jedná o nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubu vedoucí k omezení pohybu kloubu a jeho poškození. Vlastně se jedná o opotřebení kloubu z množství pohybů, které daný kloub za dobu života vykoná, a v rychlosti jeho postupného ničení nám mohou negativně napomoci za život získané faktory, mezi které patří zejména úrazy kloubů (poškozením kloubní chrupavky, nestability kloubů, zlomeniny s rozvojem zhoršeného prokrvení chrupavky), revmatická onemocnění, metabolická onemocnění (dna, porfyrie, ochronosa), špatná či nedostatečná strava, anebo pravidelné a nevhodné přetěžování sportem či prací, a v neposlední řadě má svůj podíl i nadváha a obezita.

Lékař nám současně s diagnózou sdělí i stupeň artrotického poškození našeho kloubu a  zde je ten mezník, kdy se obávat, kdy zbystřit, a  kdy ještě můžeme v  klidu dále žít stejným životem s pouhým respektováním určitých pravidel. Klasifikace kloubní artrózy vychází z rentgenového snímku. Obecně zažitou a  používanou je Kellgren-Lawrencova klasifikace, jež používá stupnici od 1 do 4.

Stupeň 1 je charakterizován lehkým zúžením kloubní štěrbiny, tvorbou drobných okrajových osteofytů (osteofyt je kostěný výrůstek vzniklý poškozením kloubu a jedná se obranný mechanismus těla, kdy se kloub snaží zvětšit svůj povrch k  rozložení na  něj vytvářeného tlaku), počínající subchondrální sklerózou (zahuštění architektury kosti pod chrupavkou, na RTG snímku patrné jako více svítící bílé linie).

Stupeň 2 je vyjádřen zřetelně zúženou kloubní štěrbinou, patrné jsou jednoznačné mnohočetné osteofyty, subchondrální skleróza je výrazná a jsou již patrné nerovnosti kloubního povrchu.

Autor: MUDr. Filip Hebelka, ortoped
Ortopedicko-traumatologické oddělení
Nemocnice Příbram

Slovníček pojmů

Revmatické nemoci – skupina nechirurgických onemocnění pohybového aparátu (kloubů, páteře, svalů, šlach) různého původu a projevu.

dna (uratiacká artritida) – kloubní onemocnění způsobené poruchou metabolismu a vylučování močové kyseliny, která v lidském organismu vzniká převážně jako konečný produkt odbourávání nukleových kyselin.

Porfyrie – skupina onemocnění s porušeným metabolismem – porfyrinů. Jsou vyvolány nedostatečnou funkcí některého z enzymů zúčastněných na tvorbě hemu.

Ochronóza (ochronosa) – hnědé zbarvení tkání při alkaptonurii, vzácněji při zevním přívodu fenolu. Nejvíce postiženy jsou tkáně s pomalým metabolismem zejména skléra a chrupavky.

Zdroj: Velký lékařský slovník, 10. vyd. Vokurka, Hugo a kol.2015

2.3/5 - (19 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde