Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit

Aktivní přístup k životu a dodržování několika jednoduchých zásad může velmi ovlivnit, jak funguje náš imunitní systém a jak zvládneme ev. boj s infekcí. Důležité je si uvědomit, že hrajeme v tomto aktivní a nikoli pasivní roli. Většinu z těchto doporučení znaly již naše babičky, ale vzhledem ke všem možným i nemožným technologiím jsme na ně postupně zapomněli a přestali je dodržovat. Složité období, které všichni prožíváme nás však vrací k našim kořenům a selskému rozumu.

Co tedy můžeme udělat sami pro náš imunitní systém? Mimo jiné se jedná o tato jednoduchá opatření:

1. Jezte zdravě a nepřejídejte se

S přibývajícím věkem se snižuje naše obranyschopnost, což je mimo jiné způsobeno omezením příjmu některých důležitých látek v potravě. Je proto vhodné zařadit více čerstvých a kvalitních potravin, jako jsou citrusové plody, lesní ovoce, čerstvá zelenina, tučné mořské ryby (losos, sardinky, aj.), ořechy, chia a lněné semínko, ovesné vločky, aj. Případnou nadváhu se snažíme upravit, abychom pomohli našemu imunitnímu systému a zároveň omezili riziko civilizačních nemocí.

2. Dopřejte tělu dostatečný pitný režim

Je důležité pravidelně doplňovat tekutiny v objemu cca 2 litry denně, protože nedostatek příjmu tekutin může vést k dehydrataci a narušení imunitního systému. Zejména starší lidé nepociťují žízeň, zapomínají proto pít a měli by mít u sebe neustále sklenici s vodou. Pokud pijete minerálky, tak je doporučujeme střídat, aby se netvořily ledvinové kameny. Zároveň je důležité chodit pravidelně na toaletu a nezadržovat moč, aby se vyplavovaly ev. bakterie z močového měchýře a snížila se pravděpodobnost vzniku zánětu močového měchýře.

3. Pravidelně se hýbejte

Aktivní pohyb je základ zdravého životního stylu a také předpokladem správně fungujícího imunitního systému. Cvičit bychom měli alespoň 30 minut 4 – 5x týdně. Pokud máme doma rotoped nebo jiné stroje na aerobní cvičení, tak teď je ideální příležitost nenechat je zahálet. Vhodné je také cvičení na protažení pohybového aparátu, aby nás v důsledku pobytu doma nezačaly bolet záda. Velmi dobrou zkušenost máme např. s SM cvičením dle MUDr. Smíška. Velmi doporučujeme také rozumné otužování, které již po několika týdnech prokazatelně zvyšuje odolnost organismu vůči nemoci. Musíme však postupovat krok za krokem, zejména pokud se léčíme s vyšším krevním tlakem.

4. Dopřejte si kvalitní spánek

Dostatečný a kvalitní spánek je dalším důležitým faktorem, který má velký vliv na náš celkový zdravotní stav včetně imunity. Před spánkem se doporučuje alespoň 2 hodiny nejíst, chodit spát přibližně ve stejnou hodinu, spát v dobře větrané místnosti s teplotou cca 16-18 stupňů Celsia, po probuzení rovnou vstát a nepolehávat. Pokud máme možnost, tak 20 minut spánku po obědě poskytne našemu organismu rychlé osvěžení navíc. Na kvalitu spánku má samozřejmě vliv vhodná matrace a přikrývka. Není dobré přehřívat organismus příliš teplou dekou, protože se pak zvyšuje zátěž na srdce a zrychluje se tepová frekvence.

5. Doplňky stravy

Pokud není naše strava dostatečné pestrá, může být řešením rozumné užívání doplňků stravy. V tomto období je vhodný zejména vitamin C, vitamin D, zinek, echinacea, betaglukan, omega-3 mastné kyseliny, žen-šen, česnek, curcumin, aj. Na druhou stranu je potřeba postupovat dle příbalové informace, abychom se nepředávkovali, protože např. vitamin D bývá obsažen v multivitaminech a jeho další užívání v samostatném přípravku by mohlo vést k překročení doporučené denní dávky (2 000 i.u.). Velmi vhodná jsou také probiotika a kefírové přípravky.

6. Naučte se pracovat s psychickou zátěží a stresem

Negativní stres má jednoznačně negativní vliv na fungování našeho imunitního systému. U mnoha pacientů dochází ke zhoršení chronických onemocnění právě vlivem psychické zátěže. Naše psychika je prostě mnohem více propojena s naším zdravím, než si chceme sami připustit. Je proto důležité se naučit pracovat sám se sebou, na chvíli se zastavit, pustit si např. meditační hudbu, provádět dechová cvičení a zajít si do přírody. To bychom měli dělat pravidelně a nečekat až nás stres převálcuje.

7. Udržujte pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení je zásadní pro naše zdraví a pohodu. Musíme věřit sami sobě, že obtížnou situaci zvládneme, jak tomu bylo ostatně jako vždy doposud. Zaměřme se na to pozitivní, čeho jsme dosáhli, zejména na kvalitní mezilidské vztahy.

Nezapomeňme na to nejdůležitější. Pro své zdraví toho můžeme udělat nejvíce my sami. Vnímejme sami sebe jako hlavní sílu, která ovlivňuje naše zdraví bez ohledu na okolnosti. Nevzdávejme se při prvním neúspěchu, ale vytrvejme ve svém zdravém a aktivním přístupu k životu a výsledek se jistě dostaví.

MUDr. Jiří Musil

Lékařský ředitel Pragomed, s.r.o.

4/5 - (4 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde