Novinky

ArtroCentrum 800 111 360
Napište nám info@artrocentrum.cz

VÝHODNÉ BALÍČKY SE SLEVOU

Koupit


Pojďte s námi vyzkoušet cviky vhodné pro artrózu kolenního kloubu.

Cvik 1 – uvolnění kolenního kloubu

Posadíme se na židli s mírně podepřenými zády. Nohu natáhneme před sebe na jinou židli/pohovku, koleno můžeme lehce podložit měkkým míčkem nebo stočeným menším ručníkem, a zcela povolíme svaly stehna. Jemně uchopíme čéšku (trojúhelníková kost na přední straně kolene) a mírně s ní pohybujeme ze strany na stranu; nahoru k pánvi a dolů ke kotníku v rozsahu 1-2 cm. Pokud jsou svaly stehna zcela relaxovány, jde pohyb velmi lehce.

Cvik 2 – posilování stehenních svalů

Posadíme se pohodlně na  židli s mírně podepřenými zády. Nohu natáhneme před sebe na  jinou židli/pohovku a koleno podložíme měkkým míčkem nebo stočeným ručníkem. Zatneme svaly stehna a  zatlačíme kolenem do  míčku/ručníku, aniž by se zvedla pata od podložky. Cvik opakujeme 10×. Počet opakování lze s postupným získáváním kondice zvyšovat.

Cvik 3 – protahování stehenních svalů

Položíme se na záda, hlavu můžeme podložit polštářkem. Jednu dolní končetinu natáhneme na  podložku, druhou propneme směrem ke stropu. Za špičku zahákneme osušku. Zvednutou nohu protáhneme do dálky za patou a současně přitahujeme špičku pomocí osušky. Pánev zůstává položená na podložce, nezvedá se, ani se nepodsazuje. Ramena volně leží na podložce, šíje je uvolněná. V pozici setrváme alespoň 1 minutu.

Cvik 4 – posilování stehenních svalů a zvyšování pohyblivosti kolenních kloubů

Postavíme se k  pevnému stabilnímu kusu nábytku či ke dveřnímu rámu. Dolní končetiny rozkročíme na  šířku boků, špičky směřují rovně vpřed. Rukama se pevně chytíme nábytku. Ruce slouží k zajištění stability a odlehčení pohybu. Pomalu klesáme pánví vzad, jako bychom si sedali na židli do takového rozsahu, který je nebolestivý. Kolena nepřesáhnou přes špičky, ramena nepřesáhnou přes kolena, záda se neprohýbají, šíje je uvolněná. Cvik zprvu opakujeme 5×. Počet opakování lze postupným získáváním kondice zvyšovat.

Slovníček pojmů

gonartróza – artróza kolenního kloubu

čéška (patella) – plochá kost, která tvoří přední část kolena („jablko“)

Velký lékařský slovník, 10. vyd. Vokurka, Hugo a kol., 2015

4/5 - (6 votes)
Bulletin

Bulletin ke stažení ZDARMA Pravidelně pro Vás vydáváme populární bulletin

Všechna vydání zde